Nová koncertní síň pro Prahu na Vltavské

Diplomová práce se věnuje návrhu koncertní síně pro Prahu, která má vzniknout v místě stanice metra Vltavská v Praze. V předdiplomní práci bylo cílem navrhnout urbanistické řešení dané lokality, vyřešit komplikovanou dopravní situaci v této lokalitě.

Návrh byl vytvořen podle zadání IPR s cílem vytvořit z Vltavské druhé pražské centrum a oživit tak toto nyní dopravní infrastrukturou zatížené místo. Budova filharmonie se má stát novým, zaslouženým sídlem orchestru České filharmonie a přitáhnout pozornost dalších světových orchestrů.

Ztvárnění budovy filharmonie vzešlo z konceptu horninové masy, podle které se tvarovalo koryto Vltavy. Budovu filharmonie tvoří objemy připomínající tři krystaly propojené pasážemi. Dva z krystalů jsou do sebe zakleslé, jeden se naopak odklání, jako by se odlomil. Provozy budovy jsou rozděleny dle funkce do tří částí – třech hmot. V první hmotě směrem k budově El. podniků najdeme galerii, pronajímatelné administrativní plochy a malý sál. Druhá největší hmota gradující směrem k Pražskému hradu obsahuje velký sál s foyer a vyhlídkou na Prahu. Třetí, odklánějící se hmota, je věnována orchestru České filharmonie. V této budově je umístěno zázemí pro zaměstnance a účinkující.

Obvodový plášť budov je inspirován krystalickou strukturou minerálu, odrazy a třpytem vodní hladiny řeky Vltavy.

 • Autor

  Vojtěch Vejvoda

 • Vedoucí diplomové práce

  MgA. Petr Kolář

 • Vizualizace

  Vojtěch Vejvoda

 • Lokalita

  Praha - Vltavská

 • Projekt

  2021