Návrh zastřešení repliky divadla The Globe

Studijní návrh membránového zastřešení repliky Shakespearovského divadla „The Globe”, které stálo na pražském výstavišti v Holešovicích. Tato replika divadla roku 2005 shořela.

Návrh zastřešení v sobě ukrývá několik motivů:

 

Tvar zastřešení

Hmota zastřešení divadla svým vzhledem odkazuje na název historické repliky londýnského divadla „The Globe”. Původní divadlo tvoří jakési jádro země / glóbu, ke kterému vedou lávky skrz plášť.

Držák glóbu je navržen jako vyhlídka, která nabízí pohled na celé Holešovické výstaviště.

 

Motiv pádu či dopadnutí

Zastřešení divadla končí pod úrovní terénu, jako by samotné divadlo spadlo na výstaviště.

Tento motiv symbolizuje pád nebo spíše vyhoření, repliky divadla v roce 2005, také má symbolizovat fakt, že Shakespearovy díla se proslavily všude po světě a kousek, tedy replika nám spadla i na pražské výstaviště.

V neposlední řadě tento motiv reflektuje dnešní situaci, kdy je aktuálním tématem poničení planety.

 

William Shakespeare

Známý spisovatel jehož díla „obletěla” celý svět, tuto symboliku najdeme v textových potiscích fólie. Tyto popisky, jenž jsou útržky z Shakespearových děl, připomínají svým rozložením poničené papírové světadíly levitující „nad” pláštěm zastřešení.

 

 Požár

V plášti zastřešení bude realizováno osvětlení, které bude lehce poblikávat žlutým světlem (jako plamen svíčky v průvanu), vytvářet tak atmosféru hořícího pláště a také prostoru divadla dodá „historický” nádech.

 • Autor

  Vojtěch Vejvoda

 • Vedoucí projektu

  ČVUT FSv

 • Vizualizace

  Vojtěch Vejvoda

 • Lokalita

  Praha Holešovice

 • Projekt

  2020